Współpracujemy z:

Nowa oferta

Dodano: 2016-05-13

Psychoterapia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików w "Leśniczówce"!

Sprawdź, czy to dla Ciebie?

Każdy, kto żyje lub żył w rodzinie, gdzie ktokolwiek nadużywa alkoholu, jest doświadczany cierpieniem. Rodzina z problemem alkoholowym jest systemem charakteryzującym się wysokim wskaźnikiem stresu. Ten stres przeżywają wszyscy członkowie rodziny, od małych dzieci po seniorów. Wszyscy oni potrzebują pomocy by odzyskać równowagę psychiczną, a często także utracone zdrowie fizyczne. Najczęstsze nasze zachowania to ucieczka i zaprzeczenia, zachowania kompulsywne "robię coś mimo, że nie chcę" oraz poczucie małej wartości lub kompletnej bezwartościowości. Żyjemy w izolacji od ludzi i czujemy strach przed nimi, a zwłaszcza przed wszelkiego rodzaju władzą i zwierzchnikami. Pomimo tłumu czujemy się samotni, brak nam poczucia przynależności do jakiejkolwiek grupy. Zabiegamy o aprobatę innych tak bardzo, że tracimy "po drodze" poczucie własnej tożsamości. Gdy odnosimy sukces, mierzymy go wartością i ilością pochwał jakie otrzymujemy od innych, ponieważ inaczej w ogóle nie możemy cieszyć się własnym sukcesem. Stawiamy sobie bardzo wysokie wymagania, tak wysokie, że nigdy właściwie nie udaje nam się im sprostać. Boimy się krytyki ponieważ każdą krytykę odbieramy jako osobisty atak i zagrożenie. Nie jesteśmy zdolni do intymnych i trwałych związków z ludźmi. Myli nam się miłość z litością i przeważnie kochamy tych, którymi możemy się opiekować lub którzy potrzebują naszej pomocy. Czujemy się winni ilekroć stajemy w obronie własnych potrzeb i dlatego tak często ustępujemy innym. Jesteśmy nadmiernie odpowiedzialni i nadobowiązkowi. Łatwiej nam troszczyć się o innych niż o siebie. Pozwala nam to jednak nie dostrzegać własnych wad i unikać odpowiedzialności wobec samych siebie. Czujemy strach przed cudzym gniewem i awanturami, będziemy "chodzić na paluszkach" byle tylko za wszelką cenę zachować spokój.

Jednocześnie nie możemy żyć bez ekscytacji, stresu i chaosu emocjonalnego. W chwilach gdy ″wszystko układa się dobrze", ogarnia nas dezorientacja i nuda, ciągle czekamy więc, że "coś się wydarzy", planując kolejną katastrofę. Już w dzieciństwie nauczyliśmy się ukrywać nasze prawdziwe uczucia i dzisiaj zupełnie nie umiemy ich okazywać. Zarówno przyjemne jak i nieprzyjemne uczucia ukrywamy tak głęboko, że sami nie mamy do nich dostępu. Naszą maską jest wieczny uśmiech na twarzy i najczęściej powtarzamy:

"Czuję się doskonale, wszystko jest w najlepszym porządku, lepiej powiedz co u Ciebie słychać."

W życiu występujemy w roli ofiar i w rezultacie potrafimy tylko reagować na to co robią inni, całkowicie zatracając własne ja. Jesteśmy zdolni jedynie do reakcji a nie do akcji. Jesteśmy uzależnieni od naszych bliskich. Przeraża nas widmo porzucenia. Zrobimy więc wszystko, by utrzymać istniejący związek, nawet jeżeli jest on dla nas krzywdzący. Perspektywa osamotnienia jest dla nas zbyt bolesna i przerażająca. Wzrastaliśmy z rodzicami niezdolnymi do czułości i emocjonalnie obcymi. Nie tylko sami zachowujemy się jak ofiary, ale pociągają nas te same słabości u innych. Znajdujemy ofiary w miłości, w przyjaźni, w innych bliskich związkach. Uzależniamy się od alkoholu, albo znajdujemy partnerów uzależnionych, albo jedno i drugie. A jeżeli nie będzie to alkoholik czy alkoholiczka, wybieramy sobie kogoś innego o osobowości uzależnionej, kogoś kto obsesyjnie wyżywa się w pracy, w grach hazardowych, w jedzeniu- i w ten sposób kontynuujemy dalej ten rodzaj wzajemnej zależności, jaki łączył nas z rodzicami lub kimś innym w rodzinie z problemem alkoholowym.

/Opracowano wg.Cornerstone Institute.Inc/

Program psychoterapii Dorosłych Dzieci Alkoholików:

 1. Rozpoznawanie swojej aktualnej sytuacji życiowej, odnalezienie swojej wyjątkowej linii życia,
 2. Rozpoznanie krzywd doznanych w dzieciństwie,
 3. Rozpoznanie wpływu dzieciństwa na aktualne trudności życiowe,
 4. Zwiększenie motywacji do dokonywania zmiany w swoim życiu,
 5. Rozpoznanie przekonań i schematów utrudniających dobre funkcjonowanie w poszczególnych obszarach życiowych,
 6. Przygotowanie się do zmiany i monitorowanie wprowadzanych zmian,
 7. Treningi kompetencji społecznych.
 8. Psychoterapia DDA prowadzona jest w systemie grupy zamkniętej, oznacza to, że nie ma możliwości dołączenia do grupy nowego uczestnika, nawet gdy inna osoba odpadnie w trakcie. Udział w psychoterapii DDA związany jest z decyzją na udział we wszystkich spotkaniach.
  Osoby uzależnione od alkoholu mogą być uczestnikami psychoterapii DDA pod warunkiem długiej abstynencji (od 3 lat) i ukończeniu podstawowego programu psychoterapii uzależnień. Osoby współuzależnione po odbyciu minimum programu edukacyjnego.

  W trakcie trwania sesji nie ma możliwości powrotu na noc do domu, dlatego zajęcia prowadzone są w Ośrodku Pomocy Psychologicznej Leśniczówka, który zapewnia noclegi i wyżywienie przez weekend.


  Terminy sesji:
  I sesja 24-25-26 czerwca 2016 r.
  II sesja 28-29-30 lipca 2016 r.
  III sesja 26-27-28 sierpnia 2016 r.
  IV sesja 16-17-18 września 2016 r.
  V sesja 21-22-23 października 2016 r.

  Czas trwania:
  Czas trwania pojedynczej sesji psychoterapeutycznej DDA wynosi 30 godzin edukacyjnych. Wciągu 7 sesji realizowanych jest ponad 200 godzin psychoterapii grupowej.
  Jedna sesja trwa od piątku 16:00 do niedzieli 13:00.

  Koszty:
  Koszt dydaktyki - 400 zł za sesję (łącznie 2 800 zł za całość). Płatne w 3 ratach: 1 200 zł, 800 zł, 800 zł.
  Koszt pobytu w weekend- 150 zł

  wpłat należy dokonywać na konto:
  Jacek Kasprzak Parkowa 8a, 58-379 Czarny Bór
  PKO BP o/Wałbrzych 35 1020 5095 0000 5402 0033 8343

  Jeśli zastanawiacie się, jak do nas trafić pomocnym może się okazać planowanie trasy. Serdecznie zapraszamy!

  W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Chętnie odpowiemy na pytania i wątpliwości.
  tel. 517 754 630
  e-mail: kontakt@opplesniczowka.pl